Nometne „Daugavas stāsti” noslēgusies.

14.jūlijā noslēdzies Latvijas valsts budžeta finansētās programmas „Ārpusskolas pasākumu programma. Vasaras nometnes Latvijas un diasporas bērniem” projekts “Daugavas stāsti”.

Nometnē piedalījās 30 bērni vecumā no 6 – 13 gadiem no Aizkraukles, Ogres, Itālijas, Zviedrijas, Turcijas, Horvātijas, Grieķijas, Skotijas un ASV.

Galvenie darbošanās virzieni un nometnes mērķis bija veicināt latviešu valodas lietojumu un latviskās identitātes stiprināšanu. Ekskursijas un pārgājieni, kā arī radošās darbnīcas bija veltīti senajai un nesenajai Latvijas vēsturei un latviešu simboliem, kā arī bērnu un jauniešu pašu stāstiem par notikumiem, redzēto un savu vietu Latvijā un pasaulē.

DSC_7272

Nometnes programma paredzēja aktīvu darbošanos radošajās darbnīcās – lego robotikā, kas daudziem bija jaunums, bet radīja ļoti interesi un skolotājas Noras Meires vadībā tapa trase ar visiem apskatītajiem objektiem, pa kuru noritēja pašu rokām radīto un programmēto robotiņu sacensības.

Tekstila nodarbības vadīja skolotāja Kristīne Kursīte no Stokholmas latviešu skolas un radītie darbi – filcētie maciņi un somiņas, ar dabas materiāliem apdrukātie iepirkuma maisiņi un dzijas saulītes, kā arī programmas finansētāju dāvātie un pašu apgleznotie krekliņi noslēgumā veidoja krāšņu izstādi un vēl ilgi atgādinās par nometni.

Mūzikas nodarbībās Ilzes Atardo vadībā tika apgūtas un atkārtotas latviešu rotaļas un iemācīti deju soļi, kā arī tapa priekšnesumi talantu konkursam un noslēguma pasākumam.

Tā kā puse dalībnieku bija puiši, lielu atsaucību guva sportiskās aktivitātes, it īpaši – futbola mačs stadionā. Arī talantu konkursā sportam bija atvēlēta liela loma.

Nometne notika Aizkrauklē un guva plašu rezonansi vietējā sabiedrībā – pirmkārt, ar brīvprātīgajiem jauniešiem, kuri aktīvi iesaistījās radošo un sportisko aktivitāšu, kā arī nakts trases organizēšanā. Dažādo dalībnieku pedagogu un brīvprātīgo emocijas par piedzīvoto un latvietības izjūtu izraisīja arī vietējo mediju interesi.

Nometnes dalībnieki apmeklēja Aizkraukles un tuvāko novadu ievērojamās vietas – ekskursijā uz HES jaunieši tuvumā uzzināja elektrības rašanās nianses, filmas skatīšanās un interaktīvā darbošanās Vīgantes parkā un izzinošais brauciens ar vikingu laivu „Nameisis” deva informāciju par Aizkraukles kā pilsētas rašanos un zaudēto Staburagu un citām gleznainām vietām mūsu ikdienas labklājības vārdā. Skrīveros Andreja Upīša muzejā tika iepazīti parkā augošie koki un rakstnieka dzīve un daiļrade, bet „Skrīveru saldumos” katrs ietina gotiņu vismīļākajam cilvēkam.

Aizkraukles „Kalna ziedu” muzeja atsaucīgās darbinieces aicināja ne tikai iepazīt senās spēles, bet arī izstāstīja katra senā priekšmeta vēsturi un pielietojumu, atļāva pašiem izmēģināt roku aušanā vai miltu malšanā.. Ļoti lietains un raganisks izvērtās brīvdienu mājas „Cepļi” un Raganu lidlauka apmeklējums.
Priekšpēdējā dienā devāmies uz Koknesi, kur ne tikai koši darbojāmies radošajā mājā „Baltaine” Ingunas Žogotas vadībā, cepām pīrāgus un ēdām brīnumgardu zupu, bet arī kopā ar vecākiem gida pavadībā izstaigājām Likteņdārzu, uzzinot ko jaunu no Latvijas vēstures.

Savukārt, mājupceļā uz Rīgu vēl izbaudījām Lielvārdes Andreja Pumpura muzeja teatrālo eposu „Lāčplēsis”.

Daugavas stāsti beigušies un gaida turpinājumu – daudzi no dalībniekiem bija gatavi tam jau tūlīt pēc noslēguma, jo mājās devās „skumji, bet laimīgi”. Skumji par to, ka beidzies šis piedzīvojums, laimīgi – par jauniegūtiem draugiem, iespaidu pilnajām sirdīm, priecīgi pavadīto laiku Latvijā un Aizkrauklē. Īpašs prieks par tiem, kuri nometnes beigās jau atrada drosmi runāt un arī rakstīt latviešu valodā.

Uz tikšanos nākamajos „Daugavas stāstos” – kādā citā vietā un laikā! Daugavai stāstu vēl daudz.
Bērnu piedzīvojumiem nometnē un katras dienas norisei līdzi var sekot ikviens, ielūkojoties mājas lapā daugavasstasti.wordpress.com.

Projektu īstenoja Ogres biedrība “Attīstības un inovāciju mācību centrs” sadarbībā ar Itālijas un Šveices itāļu daļas latviešu biedrību ALISI, Stokholmas Latviešu skolu, Ogres novada Bērnu un jauniešu centru, Aizkraukles pašvaldību un Kokneses biedrību “Baltaine”.

Screen Shot 2016-05-10 at 06.32.48

Latvijas valsts budžeta finansētās programmas „Ārpusskolas pasākumu programma. Vasaras nometnes Latvijas un diasporas bērniem” projekts “Daugavas stāsti”, līgums Nr. 2016.LV/SP/13/03. Informācija sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu. Par informācijas saturu atbild biedrība “Attīstības un inovāciju mācību centrs”.