Noslēgusies nometne Daugavas stāsti 2019

Ar Sabiedrības integrācijas fonda un Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu no 2019. gada 14. jūlija līdz 20. jūlijam Aizkrauklē notika diennakts nometne “Daugavas stāsti 2019”, kas tika organizēta ar mērķi stiprināt diasporas bērnu un jauniešu saikni ar Latviju. Latviešu valodas un tradīciju apgūšana tika apgūti nepiespiestā veidā, sadarbojoties Latvijas un ārzemju latviešiem, kuri satika jau iepriekšējo gadu nometnēs iepazītos draugus un ieguva jaunus.

Nometnē piedalījās un aktīvi darbojās 38 bērni vecumā no 6 – 13 gadiem, tajā skaitā 26 ārzemju latvieši no Zviedrijas, Itālijas, Šveices, Horvātijas,  Vācijas, Grieķijas un Lielbritānijas un 12 dalībnieki no Ogres un Aizkraukles novadiem.

Nometne jau otro reizi notika Aizkrauklē un šogad dalībniekiem tika piedāvātas jaunas lietas, ko iepazīt tuvākajā apkārtnē.

Ik dienu dalībnieki profesionālu pedagogu vadībā darbojās darbnīcās – pie Irīnas Zemes mācījās un pilnveidoja latviešu valodu, apgūstot latviešu alfabētu, stāstot un rakstot par sevi un iepazīstot citus. Mūzikas darbnīcās Ilzes Atardo vadībā dalībnieki dziedāja latviešu dziesmas un rotaļas, daudzi pirmo reizi iemācījās Latvijas himnu.
Ļoti krāsainas bija rokdarbu darbnīcas – tapa ļoti košas filcētas šalles un latvju zīmēm rotātas filca bumbas. Arī pastalnieku darbnīcā bija izvēle – vai darināt pastalas no krāsainas ādas vai tradicionālajā – gaiši brūnajā. Šīs darbnīcas vadīja Ināra Pumpase un Elīna Smirnova.

Tikpat daudzveidīga bija ekskursiju programma – izglītojošās – uz rakstnieka Andreja Upīša muzeju Skrīveros, uz Pļaviņu HES un muzeja „Kalna ziedi” abām ekspozīcijām, no kurām ļoti interesanta izrādījās „Padomju gadi”. Bērni tajā iepazina dzīvi Latvijā pēc Otrā pasaules kara – sākot no skolas sola līdz to laiku automašīnām.
Vēl senākos laikos aizceļojām, braucot uz Sunāksti un iepazīstot Vecā Stendera „Bildu ābices” taku, kurā daudziem pārsteidzoši labi izdevās lasīšana vecajā drukā.
Prieka pilna bija meistarklase Skrīveru pārtikas kombinātā, pašiem tinot latviešu kārumu – konfektes gotiņa. Arī danču vakarā kopā ar kapelu „Dimti” folkloras kopas „Lauce” dalībniekiem kūsāja dalībnieku enerģija un dzīvesprieks. Toties Daudzevas Aklā purva dabas takā bija absolūts miers un ainava, kādu Rietumeiropā vairs nevar ieraudzīt tik bieži, un par ūdeņiem klāto Staburaga klinti Staburagā dzirdējām vien gides stāstījumā un skatījāmies filmā „Atmiņu Daugava”.

Īpaši gaidīta bija nakts trase, kuru romantisku darīja pilnmēness pāri Daugavai, bet uzdevumus un baidīšanās elementus palīdzēja organizēt Aizkraukles jauniešu biedrības „Jes” dalībnieki un brīvprātīgie.

Vakara pasākumos dalībnieki sacentās, demonstrējot savus talantus, izzinot latviešu tautas dziesmas un rakstot vēstuli Daugavai vakarā „Teici, teici, valodiņa”, kā arī sportojot un iepazīšanās vakarā darinot nometnes karogu, kas šogad izdevās īpaši priecīgs.

Nometnes noslēgumā dalībnieki vecākiem prezentēja nodarbībās paveikto un izbaudīja skaisto sestdienu Likteņdārzā Koknesē.

Viena piedzīvojumiem bagāta nedēļa Latvijas vasarā aizvadīta. Uzkrātas jaunas zināšanas un apgūtas prasmes, pilnveidota latviešu valoda un izlasītas arī grāmatas latviešu valodā. Spēlētas sporta spēles un dziedātas dziesmas.
Bet pats galvenais – iegūti jauni draugi, kurus būs prieks atkal satikt.

Paldies visiem sadarbības partneriem, un citiem iesaistītajiem, kas palīdzēja nometnei tapt un notikt tik daudzveidīgai un interesantai!
Liels paldies dalībnieku vecākiem par latviešu valodas un kultūras mācīšanu saviem bērniem, jo valodas prasme šajā nometnē bija tiešām laba!
Un mīļš paldies visiem aktīvajiem, enerģiskajiem un ļoti sirsnīgajiem dalībniekiem par kopā piedzīvoto stāstu!

Projektu īsteno biedrība “Attīstības un inovāciju mācību centrs” sadarbībā ar Itālijas un Šveices itāļu daļas latviešu biedrību ALISI, Berlīnes latviešu bērnu kultūras biedrību, Aizkraukles novada kultūras namu un Aizkraukles Interešu izglītības centru. Nometni vadīja Ilze Atardo.

Nometni  un projektu “Daugavas stāsti 2019” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem”. Projekts “Daugavas stāsti 2019” (līgums Nr. 2019.LV/SP/18/02) ir Latvijas valsts budžeta finansētās programmas „Atbalsts diasporas un Latvijas bērnu kopējām nometnēm” projekts.

Plašāka informācija par nometnes norisi mājas lapā https://daugavasstasti.wordpress.com/.